Przystań Skandynawia

Masz jakieś pytania? Napisz lub zadzwoń.

biuro@skandynawia-przystan.pl +48 883 727 943

Pogoda w Zatorze:

n/a°C

Okoliczne atrakcje

W pobliżu można zobaczyć wiele interesujących miejsc oraz ciekawych atrakcji. Szczególnie polecamy:

Atrakcje Energylandia

ENERGYLANDIA: + 80 m

Energylandia to największy Park Rozrywki w Polsce, posiadający kilkadziesiąt atrakcji. Rozwija się z roku na rok, ciągle pojawiają się nowości. Mile spędzą tutaj czas zarówno głodni adrenaliny pasjonaci przygód, jak i rodziny z dziećmi ze względu na różne obiekty tematyczne: Bajkolandia, strefa familijna, strefa ekstremalna, Water Park oraz kino 7D.

ZATORLAND: + 2,9 km

Zatorland to kompleks trzech parków tematycznych: Parku Dinozaurów, Parku Owadów i Parku Mitologii. Funkcjonuje także Lunapark. W parku można zobaczyć ruchome dinozaury czy 5-metrowego Cyklopa. Miejsce stworzone z myślą o najmłodszych, którzy powinni się uczyć poprzez zabawę.

Dinozaury Zatorland
Inwałd

INWAŁD PARK: + 18 km

W Inwałdzie niedaleko Wadowic można odwiedzić Inwałd Park. 4 parki tematyczne – Parku Miniatur, Dinolandii, Warowni Inwałd i w Ogrodzie Jana Pawła II, na pewno dostarczą  wiele radości i pozostawią wspomnienia na długi czas.

Inwałd Park to miejsce, w którym dzieją się cuda, a czas płynie w swoim własnym tempie. Tylko tutaj można odwiedzić Paryż, przybić piątkę z Tyranozaurem Rexem, poznać średniowieczne obyczaje czy też wędrować alejkami kwiecistego obrazu.

Zator: + 2,3 km

Położony w Zachodniej Małopolsce Zator oferuje turystom mnóstwo możliwości wypoczynku nie tylko na miejscu, ale również w okolicy.

Oprócz rozrywki Zator to również zabytki. Tuż obok Rynku wzrok przyciąga zamek z XV wieku przekształcony w magnacką rezydencję. Nie mniej cenne z punktu widzenia historyków są pozostałości fortyfikacji obronnych, gotycki kościół z XVI wieku oraz średniowieczne… stawy. Hodowla ryb od stuleci jest bowiem jednym z głównych zajęć mieszkańców w okolicznych miejscowościach. Smaczny zatorski karp był ceniony już w XIV wieku. Toteż nie bez przyczyny region nazywany jest Doliną Karpia, a Zator jego stolicą. Na wielu stawach można wędkować, toteż pasjonaci moczenia kija będą w pełni usatysfakcjonowani.

Zator
Wygiełzów

WYGIEŁZÓW: + 10 km

Zator do Wygiełzowa dzieli zaledwie 10 kilometrów. Po kwadransie jazdy dotrzemy na parking obok Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Warto minąć bramę, by znaleźć się w wiosce pamiętającej czasy naszych pradziadków, spacerować uliczką małego miasteczka, odwiedzić szlachecką posiadłość, a następnie wspiąć się na Zamkową Górę z ruinami średniowiecznego zamku. Nadwiślański Park Etnograficzny to jedno z najpiękniejszych w Polsce miejsc prezentujących przeszłość w „namacalny” sposób. Ekspozycja obejmuje 25 dużych drewnianych zabytkowych obiektów oraz małą architekturę (między innymi kapliczki, studnie, ule). Wędrując po skansenie można wejść do starych chałup, uklęknąć w kościele z początku XVII wieku, odwiedzić kowala, olejarza czy bartnika. Jednym z najcenniejszych zabytków Parku jest dwór z 1730 roku (przeniesiony z Drogini koło Myślenic), gdzie pięć sal wystawowych prezentuje mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej.

Wadowice: + 15 km

Zator od Wadowic dzieli niespełna 15 kilometrów. Podróżnych jadących do Wadowic drogą DK 28 urzeka widoczny na południu potężny łańcuch Beskidów. Dwudziestotysięczne Wadowice to rodzinne miasto Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Dom rodzinny najsłynniejszego z Polaków, to obecnie muzeum odwiedzane co roku przez setki tysięcy turystów i pątników. W mieście są dwa pomniki Jana Pawła II, można też usiąść na ławeczce obok nastoletniego Karola Wojtyły przed wejściem do gimnazjum, gdzie zdobywał wiedzę przyszły papież. Wędrując po Wadowicach warto skierować kroki do sanktuarium św. Józefa „Na Górce”, obejrzeć koszary, gdzie służył ojciec przyszłego papieża (również Karol – podoficer cesarskiej i królewskiej armii oraz kapitan administracji Wojska Polskiego). Nie sposób ominąć stojące obok Bazyliki Mniejszej (gdzie Karol Wojtyła został ochrzczony) magistratu, tu bowiem przyszły papież uczęszczał do szkoły powszechnej.

Wadowice leżą u stóp Beskidu Małego, gdzie przed laty górskie  ścieżki wydeptywał gimnazjalista, a następnie ksiądz a później biskup Karol Wojtyła. Najbardziej znany jest szlak z Ponikwi (skręcamy z DK nr 28 obok restauracji Czartak) na szczyt Leskowca. Pod szczytem jest urocze, niewielkie górskie schronisko, a w pobliżu, na Groniu Jana Pawła II (niegdyś Jaworzyna) maleńkie sanktuarium poświęcone polskiemu papieżowi. Wędrówka nie wymaga od piechura wyjątkowej kondycji. Trasa liczy nieco ponad 6 km, a ponieważ pnie się w górę, na dojście do schroniska warto zarezerwować około 3 godziny.

Dom rodzinny Karola Wojtyły Wadowice
Oświęcim

OŚWIĘCIM: + 18 km

Z Zatora niedaleko jest do Oświęcimia gdzie można zwiedzić niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. Planując wizytę w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau należy  wcześniej zarezerwować kartę wstępu na stronie visit.auschwitz.org. 

Czas zwiedzania byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau nie jest ograniczony, zależy jedynie od indywidualnych zainteresowań. Z uwagi na rozległy teren warto na ten cel zarezerwować co najmniej 3,5 godziny. Do Muzeum należy przyjechać co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. Zwiedzanie jest bezpłatne. Opłaty są pobierane tylko za ewentualne zaangażowanie przewodnika (polecane), wypożyczenie systemu słuchawkowego ułatwiającego kontakt z przewodnikiem oraz wstęp na projekcję filmu dokumentalnego. 

Ważne: Maksymalny rozmiar plecaków lub torebek wnoszonych na teren Muzeum nie może przekraczać wymiarów: 30x20x10 cm. 

Uwaga: Organizatorzy nie polecają zwiedzania Muzeum z dziećmi poniżej 14-ego roku życia.  

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA: + 29 km

Kalwaria Zebrzydowska to miasto stolarzy i pątników, a stało się tak za sprawą wojewody krakowskiego, starosty lanckorońskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. Kalwaryjski klasztor z biegiem czasu stał się znanym nie tylko z Polsce miejscem kultu zwanym Polską Jerozolimą, w czym główna zasługa obrazu Matki Bożej. Namalowany na grubym lnianym płótnie wizerunek Matki Jezusa ofiarował zakonnikom w 1641 roku Stanisław Paszkowski, dziedzic pobliskiej Kopytówki. Wielu pątników nie ogranicza się do zwiedzenia klasztoru, a wyrusza na pieszą, pięciokilometrową wędrówkę Dróżkami Pana Jezusa (na szlaku są 42 kaplice i kościoły nawiązujące do historii ukrzyżowania Jezusa Chrystusa) lub Dróżkami Matki Boskiej (24 stacje; szlak prowadzi w większości tymi samymi ścieżkami co Dróżki Pana Jezusa). 

W 1999 roku kalwaryjskie sanktuarium zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2000 roku zostało uznane za Pomnik historii Polski.

Klasztor Kalwaria
Lanckorona

LANCKORONA: + 34 km

„Lanckorona, Lanckorona
rozłożona gdzie osłona
od spiekoty i od deszczu,
od tupotu szybkich spraw…”

Tak w refrenie jednej z piosenek wysławiał Lanckoronę Marek Grechuta, jeden w wielu artystów zakochanych w niewielkiej miejscowości położonej na zboczu Zamkowej Góry. Lanckorona nazywana jest Miasteczkiem Aniołów, bowiem co krok można tu spotkać skrzydlate figurki zdobiące okna domów, wystawy w sklepach, strzegące wejść do budynków…

Zwiedzając Lanckoronę warto wspiąć się na szczyt (10 minutowy spacer) wznoszącej się nad miasteczkiem Zamkowej Góry na której znajdują się ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Warownia zapisała się złotymi głoskami w historii Polski, będąc jedną z twierdz konfederatów barskich.   

Lanckorońską Górę oplata sieć tras spacerowych. Są to niewymagające wysiłku dróżki i ścieżki wiodące przez najpiękniejsze tereny miasteczka:

trasa czerwona: Dawny Trakt Królewski
trasa zielona: Aleja Zakochanych
trasa niebieska: Droga na Moczary
trasa żółta: Aleja Cichych Szeptów
trasa brązowa: Droga do Dawnego Kamieniołomu
Po wędrówce można odpocząć na lanckorońskim Rynku w otoczeniu pięknych, zabytkowych drewnianych domów z podcieniami.

JEZIORO MUCHARSKIE: + 27 km

W miejscowości Świnna Poręba powstała potężna tama przegradzająca koryto rzeki Skawa. Główną funkcją wybudowanego zbiornika jest ochrona przeciwpowodziowa ze znaczącym wpływem na ochronę doliny Skawy, doliny Wisły poniżej ujścia Skawy i na ochronę Krakowa. Możemy więc dzięki temu podziwiać piękne jezioro o powierzchni 11 km2. Przy sprzyjającej pogodzie warto wybrać się na kajaki i popływać wśród szumu fal.

Jezioro Mucharskie

Masz pytania? Napisz do nas!

biuro@skandynawia-przystan.pl